Öğrenci Yaşamı

İstanbul Ticaret Üniversitesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi, medeniyetlerin beşiği olarak tanımlanan İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunun üzerinde yükselen bir şehir üniversitesidir. Üniversitemizde akademik ve bilimsel araştırmaların yanı sıra kültürel ve sosyal faaliyetler de büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda üniversitemizde seminer, panel, konferans ve sempozyumlar, bilimsel tartışmalar ve çeşitli sergi ve konserler, tiyatro gösterileri ve dans etkinlikleri düzenlenmektedir. Öğrenciler, kulüp etkinlikleri çerçevesinde konferans, panel, söyleşi ve sanatsal etkinliklerde kendilerini ifade etme ve geliştirme fırsatı bulurlar. Üniversitemizin sosyal yaşam alanında, kurucumuzun vakfına ait Kandilli Cemile Sultan Sosyal Tesisi’nde öğrencilerimizin günlük hayatlarını renklendirecek tenis kortları, basketbol sahaları ve yüzme havuzları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca Kandilli Cemile Sultan Sosyal Tesisleri’nin yemekhane ve restoranlarında ağırlanmaktadır.

Üniversitemiz bünyesinde düzenlenen bahar şenlikleri, mezuniyet baloları, piknikler, geziler vb. etkinliklerin yanı sıra öğrencilerimiz kulüp faaliyetleri kapsamında üniversiteler arası şenlik, turnuva ve kültür, spor ve sanat alanlarında yarışmalara katılmaktadırlar. Üniversite kulüplerimiz Türkiye’de turnuvalar, yarışmalar ve festivaller düzenleyerek önemli başarılara imza atmaktadır.

Spor ve Medikal Tesisler

Videoyu oynat

İstanbul Ticaret Üniversitesi, öğrencilerin ve personelin sağlıklı bir yaşam için bedensel ve zihinsel gelişimlerini geliştirecek faaliyetlerde bulunabilmeleri için mevcut spor olanaklarını sunmaktadır. Bunun yanı sıra İstanbul Ticaret Üniversitesi, antrenman ve müsabakalarda üstün performans sergilemek için profesyonel antrenörler ve eğitmenler istihdam ederek spor takımlarını desteklemektedir. İstanbul Ticaret Üniversitesi, sporcuları ulusal ve uluslararası müsabakalarda dostluk ve sportmenlik ruhuna uygun davranmaya teşvik eder.

Sütlüce ve Küçükyalı yerleşkelerimizde yer alan sağlık merkezlerinde, acil servis, poliklinik, Psikolojik ve tıbbi konsültasyon, pansuman, tedavi, muayene ve laboratuvar hizmetleri öğrencilerimize ve personelimize ücretsiz olarak sunulmaktadır. Sağlık merkezlerimizde tam zamanlı bir doktor, hemşire ve iki uzman psikolog görev yapmaktadır. Sağlık hizmetleri saat 17:30’a kadar verilmektedir. Hastalara ilk doz ilaçları verilir ve tedavinin devamı için gerekli ilaçlar reçete edilir. Biyokimya laboratuvarımızda tüm biyokimyasal testler, tam kan sayımı, idrar tahlili ve hastane bakımı gerektirmeyen tedaviler yapılmaktadır. Hastane bakımı gerektiren durumlarda ilk müdahale yapıldıktan sonra hasta en yakın tam teşekküllü hastaneye sevk edilir.

 

Bu merkez, öğrencilerin kendilerini daha iyi tanımalarına, sorunları fark etmelerine ve sorunların üstesinden gelme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için, bireysel ve grupla danışmanlık ve eğitim, konferans ve seminerler gibi çeşitli destek hizmetleri sunarak geliştirilmiştir. Gizlilik, gönüllülük, güven, işbirliği, bireyin bağımsızlığı ve diyalogların gizliliği sağlık merkezininn ilkeleri arasındadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesinde bulunan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi, üniversitenin tüm öğrenci ve çalışanlarına hafta içi her gün 08:30-17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Oturumlar sırasındaki bilgileriniz veya tartışmalarınız izniniz olmadan paylaşılmayacaktır. Bu gizlilik kuralı, kendinize veya bir başkasına zarar vermeyi planladığınızı belirtmediğiniz sürece ihlal edilmeyecektir; bu durumda, duruma karışabilecek kişilerle ve/veya bir uzmanla iletişime geçmek zorunda kalırız.

Öğrenme İmkanları

Sütlüce ve Küçükyalı kampüslerinde yer alan iki kütüphanemiz, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin diğer eğitim kurumlarının öğrenci, öğretim üyesi ve lisansüstü öğrencilerine ve akademisyenlere açık bilgi merkezleridir. Kütüphanelerimiz 55.000’den fazla kitap ve 140.000 ek e-kitap, CD-ROM’lar, video ve ses kasetleri dahil olmak üzere kitap dışı kapsamlı bir materyal koleksiyonu ve 25’ten fazla farklı veritabanına erişim içermektedir.

Kütüphanede bulunan yayınlar Türkçe ve İngilizce olup, içerikleri üniversitenin akademik politikalarını ve bilimsel araştırmalarını destekler niteliktedir.

Sütlüce Yerleşkemizde 3.360 metrekarelik tam donanımlı kütüphane öğrencilerimize hizmet vermektedir. Bu kütüphanede şunlar bulunur:

•  124.200 kitap kapasitesi

• Gece okuma salonu (95 metrekare)

• 15 özel çalışma masası

• Medya teknolojisi arşivi ve izleme odası

• Kitap tartışma salonu (66 kişi)

• 256 kilitli dolap kapasitesi

• 4 grup atölye salonu

• 42 kişilik salon

Kütüphanelerimiz açık raf sistemi üzerinde çalışmakta ve kaynakları sınıflandırmak için LC (Library of Congress) Sınıflandırma Sistemi kullanılmaktadır. Kütüphanede rehberlik, yayın tarama, mevcut veri tabanlarını kullanma, kitap ödünç verme, Kütüphaneler Arası Ödünç (ILL) gibi tüm kütüphane hizmetleri okuyucuların hizmetine sunulmaktadır. Kütüphanede bulunan tüm bilgi kaynakları “Yordam Kütüphane Otomasyon Yazılımı” ile bilgisayarlara aktarılmakta ve ödünç verme, ödünç verme, rezerve etme, temin etme, sipariş verme, etiket basımı ve okuyucu hizmetleri gibi teknik hizmetler program ile yönetilmektedir.

Türkçe süreli yayınların yanı sıra yabancı dilde süreli bilimsel yayınlara elektronik ortamda erişim sağlamak için çeşitli veri tabanlarına aboneyiz. Süreli bilimsel yayınların yanı sıra süreli kültür sanat yayınlarına abonelikler ile kullanıcıların kendilerini geliştirmeleri desteklenmektedir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, bilgi işlem altyapısını geliştirmek ve iyileştirmek için yatırım yapmaktan asla çekinmez.

Listede yer alanlarla sınırlı olmamak üzere öğrencilerimize sunulan veri işleme hizmetleri arasında şunlar yer almaktadır:

İnternet: Üniversitemiz iki adet 60 MB ve 15 MB İnternet bağlantılı olarak hizmet vermektedir. Bu bağlantılar rezerv bazında çalıştırılır, bu nedenle herhangi bir kesinti olması beklenmez.

Mail ve Web Alanı: Her öğrenci için kayıt olduğu gün otomatik olarak e-posta adresi oluşturulur ve öğrencilerin istekleri doğrultusunda web alanları sağlanır.

Kablosuz İnternet: Kampüslerimizin tüm alanlarında kablosuz internet mevcuttur.
Öğrenci Otomasyonu: Öğrencilerimiz, otomatik bir sistem üzerinden notlarını düzenli olarak kontrol edebilirler.

Ağ: Kampüsleri birbirine bağlayan fiber optik bağlantılar aracılığıyla bilgiye ulaşmak mümkündür.

Laboratuvarlar: Ders ve internet kullanımı için 18 adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi'ne başvurmaya hazır mısınız?​